Kaş Aktiviteler

Likya dilinde Kaş, Habessos veya Habesa olarak bilinir. Ancak Büyük İskender bu adı Antifellos olarak değiştirmiştir. Helenistik çağ ve Roma dönemlerinde Kaş önemli bir liman kenti olarak dikkat çekmiştir.

Antalya havalimanına 190km, Dalaman havalimanına 160km mesafedeki Kaş ilçesi bugün; küçük limanı, sevimli eski evlerin oluşturduğu dar sokakları ve gelişmiş turizm hizmet sektörü ile turizmin hizmetindedir. Çok çeşitli dükkanlardan olusan Uzun Çarşısı, bir keyif mekanı olan meydan çay bahçeleri, Küçük ve Büyük Çakıl plajları, disko , bar ve lokantaları, sualtı dalış, paraşüt gibi dallarda hizmet veren kulüpleriyle çekici bir tatil merkezidir. Helenistik dönem eseri olan anfitiyatrosu zaman zaman kültürel ve sosyal etkinliklere hala hizmet vermektedir.

safari-turu

Saklıkent Jeep Safari Turu

Öyle bir gün düşünün ki içinde eğlence, macera bir de kültürel aktivitelerin hepsi bulunsun; işte Saklıkent Jeep Safari. Saklıkent, Kaş’a yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan, bir doğa harikasıdır. Yüzyıllardır akan kar sularının açtığı ve yaklaşık yüz metre yüksekliğinde ve 18 km uzunluğundaki kanyona nehir üzerindeki sarp kayalara demir çubuklar çakılarak yapılmış ahşaptan bir köprüden girilmektedir. İçeriye girildiğinde kayalardan adeta fışkırırcasına akan ve sıfır noktasından bir nehre dönüşen sular karşılar ziyaretçileri. Kanyonda, uzun ve maceracı yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bunun yanında dağın içinden fışkıran buz gibi sularda serinleyebilir, hatta biraz da cesursanız, kendinizi yüksek debili sulara bırakabilirsiniz. Bunun yanında, yöresel yiyecekler, gözlemeler veya soğuk sıcak içecekler, bu mesire yerinde sizleri bekliyor. Saklıkent özel aracınızla, turizm acentalarıyla rehberler eşliğinde veya Kaş otogarından kalkan dolmuşlarla kolayca ulaşabilir, farklı bir gün yaşayabilirsiniz. Ayrıca Saklıkent, Patara plajına da yakınlığı ile de uğrak bir merkezdir. Kaş’a gelindiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

Kekova Batık Şehir Turu

Kaş’ta tatil yapan herkesin görmesi gereken yerlerden biri de Kekova’dır. Kaş’ın benzersiz koylarını, Kaleköy ve Üçağız gibi kıyı köylerini en yakından görmenizi ve tanımanızı sağlayacak olan tekne turları ile , Kaş’ta geçireceğiniz tatil boyunca unutamayacağınız anlardan birçoğunu yaşamanıza sebep olacaktır. Seçeceğiniz tekne bu turun keyifli geçirilmesinde çok önemlidir, dolayısı ile tura çıkmadan bir veya bir kaç gün önce seçiminizi yapmak üzere limanı dolaşmanızda fayda var.Turlar sabah 10:00 civarı başlar, Kekova adası, batıkşehir, Üçağız ve Kaleköy gibi yerleri dolaşarak akşam vakitlerinde teknenin Kaş’a dönmesi ile son bulur. Gezinin başlaması ve koylara yanaşılması ile birlikte Kaş’ın benzersiz turkuaz rengi sularında yüzme molaları vereceksiniz. Seçeceğiniz tekneye göre yemeği teknede veya Kaleköy içindeki restoranlarda yiyebilirsiniz. Bazı teknelerin altı cam yapımdır ve bu sayede batıkşehiri çok da net görebilirsiniz. Batıkşehir, Likya dönemine ait bir şehirdir ancak büyük deprem ile birlikte suya gömülen bir çok nokta gibi burası da suyun altındadır. Tekne turuna çıkarken yanınıza şnorkel, fotoğraf makinası, havlu, yedek mayo ve güneş kremi almanızı öneririz.

kekova-turu